Η 'Ατρακτος στο σχολείο μας

Η σωστή ενημέρωση των παιδιών για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο αποτελεί θεμέλιο για την υγιή τους ανάπτυξη στον ψηφιακό κόσμο. Εξασφαλίζει την προστασία τους από κινδύνους, ενώ παράλληλα τους δίνει τα εφόδια για να αξιοποιήσουν τις δυνατότητες του διαδικτύου για μάθηση, δημιουργία και κοινωνικοποίηση. Μέσα από ένα βιωματικό εργαστήριο, με καθοδηγητή τον εκπρόσωπο του Κέντρου ΄΄Άτρακτος΄΄ κ, Νικόλαο Μπέη, οι μαθητές και οι μαθήτριες της έκτης τάξης είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν   για τους κινδύνους που υπάρχουν στο διαδίκτυο  και να κατανοήσουν ότι η υπερβολική χρήση του διαδικτύου μπορεί να οδηγήσει σε εθισμό, με αρνητικές επιπτώσεις στην κοινωνική, σχολική και οικογενειακή τους ζωή.  Τα παιδιά  κατανόησαν πόσο σημαντικό είναι να διακρίνουν το κατάλληλο από το ακατάλληλο περιεχόμενο και να αποφύγουν την έκθεση σε υλικό που μπορεί να βλάψει την ψυχική και συναισθηματική τους ανάπτυξη. Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Μπέη ο οποίος ευαισθητοποίησε  όλα  τα παιδιά έτσι ώστε  να  αντιληφθούν  τις βασικές αρχές της ψηφιακής  ασφάλειας, για να μπορούν να εξερευνούν τον διαδικτυακό κόσμο με  ασφάλεια, αυτοπεποίθηση  και υπευθυνότητα.