Σύνδεσμοι

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο :

• Saferinternet.gr – Για ασφαλέστερο διαδίκτυο
  • Safeline.gr – Η Ελληνική Aνοικτή Γραμμή για το παράνομο περιεχόμενο στο Διαδίκτυο
  • Ασφάλεια στο Διαδίκτυο – Ενημερωτικός Κόμβος Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου
  • Cyberkid – Για παιδιά και γονείς. Η Ελληνική Αστυνομία σε συνεργασία με το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη δημιούργησαν το site με σκοπό να βοηθήσουν τους γονείς να προστατέψουν τα παιδιά τους και αυτά να εξοικειωθούν με τις νέες τεχνολογίες και το διαδίκτυο.
  • Dpa.gr – Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα

Προστασία του παιδιού :

Διαδικτυακές Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες :

• Μικρός Αναγνώστης – Είναι η ιστοσελίδα του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου για παιδιά ηλικίας 3-13 ετών. Τα παιδιά μπορούν να διαβάσουν βιβλία online, να αναζητήσουν ένα βιβλίο, να ακούσουν ηθοποιούς να τους διαβάζουν ιστορίες και να αποκτήσουν γνώσεις.
  • Διαδραστικό σύστημα δραστηριοτήτων με βάση την ύλη της Α’, Β΄και Γ’ Δημοτικού
  • Google myKids
  • KidRex
  • Jele.gr – Μάθηση και εκπαιδευτικά παιχνίδια που απευθύνονται σε παιδάκια Α’ , Β’ και Γ’ τάξης του Δημοτικού. Πρόκειται για ένα διαδραστικό σύστημα εκπαιδευτικών / ψυχαγωγικών δραστηριοτήτων με βάση την ύλη του δημοτικού σχολείου. Είναι ένα εκπαιδευτικό βοήθημα στον εμπλουτισμό και την ενδυνάμωση της διαδικασίας της μάθησης, μέσω ενός περιβάλλοντος προσεκτικά μελετημένου για παιδιά.
  • Βουλή των Ελλήνων – Η ιστοσελίδα της Ελληνικής Βουλής για παιδιά

Εκπαιδευτικά :