Βιωματικό πρόγραμμα για την τρίτη ηλικία

Την Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1, Γ2, κατά τη διάρκεια του πρώτου διδακτικού δίωρου και του Β1, Β2 κατά το δεύτερο διδακτικό δίωρο, συμμετείχαν στο βιωματικό πρόγραμμα για την Τρίτη Ηλικία. Μέσα από συζήτηση, βιωματικό παιχνίδι, χειροτεχνίες και επίδειξη παλαιών αντικειμένων ενημερώθηκαν για τα προβλήματα και τις ανάγκες των ηλικιωμένων. Αυτή η εξαιρετική δράση πραγματοποιήθηκε από το Χριστιανικό Σπίτι Ηλικιωμένων ‘’Ο Καλός Σαμαρείτης’’ και συγκεκριμένα από την Κοινωνική Λειτουργό κυρία Ματίνα Πατσή. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Διευθυντή του ‘Καλού Σαμαρείτη,’ κύριο Παπαδόπουλο Γεώργιο και την Κοινωνική Λειτουργό κυρία Ματίνα Πατσή, γιατί μέσα από την ιδιαίτερη προσέγγιση του θέματος οι μαθητές και οι μαθήτριές μας κατανόησαν ότι οι παππούδες και οι γιαγιάδες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της κοινωνίας μας και ότι όλοι οφείλουμε να τους δείχνουμε τον απαιτούμενο σεβασμό και να καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια για τη στήριξή τους και τη διασφάλιση της αξιοπρέπειάς τους.