Διαδραστικοί Πίνακες

Την Πέμπτη, 22 Φεβρουαρίου 2024, τοποθετήθηκαν στα τμήματα Ε1,Ε2, Στ1, Στ2, οι διαδραστικοί πίνακες που έστειλε το  Υπουργείο Παιδείας, σύμφωνα με το έργο με τίτλο: «Προμήθεια και εγκατάσταση διαδραστικών συστημάτων μάθησης», το οποίο εντάσσεται στο πλαίσιο του Εθνικού Σχεδίου Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας «Ελλάδα 2.0».

Οι εκπαιδευτικοί μας γνώρισαν τον τρόπο λειτουργίας τους και τις δυνατότητες που προσφέρουν, οι διαδραστικοί πίνακες, κατανοώντας  πόσο θα ενισχύσουν το ενδιαφέρον των   μαθητών  και των  μαθητριών στη μαθησιακή διαδικασία και θα βοηθήσουν όχι μόνο στην εξοικείωσή τους με την τεχνολογία, αλλά και στην καλλιέργεια της κριτικής τους σκέψης και στη δυνατότητα επίλυσης προβλημάτων, προωθώντας το μαθητοκεντρικό μοντέλο εκπαίδευσης.