Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Κατερίνης διοργάνωσε, το Σάββατο,  2 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 5:00 μ.μ σε αίθουσα  του σχολείου σεμινάριο πρώτων βοηθειών με σκοπό την εκπαίδευση γονέων και εκπαιδευτικών για την αντιμετώπιση οποιουδήποτε επείγοντος περιστατικού.

Την ενημέρωση  πραγματοποίησε η  εθελόντρια διασώστρια, από το σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών & Ναυαγοσωστών ΕΕΣ Κατερίνης, κυρία Χαλκίδου Γεωργία, παρέχοντας χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με την εξέχουσα σημασία της Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) και της χρήσης του Απινιδωτή  για την υποστήριξη της καρδιακής λειτουργίας, καθώς και για τις ενδεδειγμένες ενέργειες σε περιπτώσεις απόφραξης αεραγωγού από ξένο σώμα, λιποθυμίας, επιληψίας και αιμορραγίας.  Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Χαλκίδου για την  εξαιρετική παρουσίαση  και πληρέστατη επιμόρφωση που παρείχε σε όλους όσους συμμετείχαν οι οποίοι, μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να ασκηθούν σε πρακτικές ασκήσεις δεξιοτήτων  με τη χρήση προπλασμάτων  και Απινιδωτή.  Μετά το σεμινάριο όλοι κατανοήσαμε πως η γνώση των Πρώτων Βοηθειών είναι μάθημα ζωής που σκοπεύει καταρχήν στην βήμα προς βήμα αποφυγή του θανάτου, κατά δεύτερον στον περιορισμό περαιτέρω επιδείνωσης της κατάστασης του θύματος αλλά και στην προσφορά ανακούφισης στον συνάνθρωπο.