Η Πυροσβεστική Υπηρεσία στο Σχολείο μας!

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄τάξης, είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για θέματα Πυροπροστασίας. Ειδικότερα, πυροσβέστες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κατερίνης, με μεγάλη διάθεση και κέφι, εξήγησαν στα παιδιά, για την ευθύνη που έχουμε όλοι για την προστασία των δασών και τους δόθηκαν οδηγίες για το τι οφείλει να κάνει ο καθένας όταν εντοπίσει φωτιά, ώστε να συμβάλλει στην έγκαιρη κατάσβεσή της. Μάλιστα, αφού απάντησαν με χαρά σε όλες τις ερωτήσεις των μικρών παιδιών, τους έδειξαν τα κράνη προστασίας και τους βοήθησαν να τα φορέσουν, ενώ στη συνέχεια, τους έδειξαν το πυροσβεστικό όχημα και τα βασικά εργαλεία του, προκαλώντας τον ενθουσιασμό τους.  Η πολλή ωραία αυτή δράση συνοδεύτηκε και από σχετικό παιχνίδι όλων των μαθητών και μαθητριών.

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον Πυρονόμο, Τσέγκο Αλέκο και τον Υπαρχιπυροσβέστη, Ρέντζο Αθανάσιο.