Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Την Τρίτη 2 Απριλίου, γιορτάσαμε την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Αρχικά, αφού η διευθύντρια του σχολείου μίλησε για την ημέρα αυτή, η υπεύθυνη εκπαιδευτικός της βιβλιοθήκης Βέττα Βάγια, αναφέρθηκε και αυτή με τη σειρά της στη σημερινή μέρα, τονίζοντας τη σπουδαιότητα του βιβλίου και την αξία της φιλαναγνωσίας.

Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Ε1, δραματοποίησαν  το παραμύθι, το οποίο έγραψαν και εικονογράφησαν με θέμα <<Ο vegan λύκος>>. Φορώντας εντυπωσιακά κουστούμια, υποδύθηκαν με μοναδικό τρόπο τους ήρωες του παραμυθιού. Το παραμύθι παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου, καθώς και οι γονείς των παιδιών του Ε1. Σε όλο αυτό το εγχείρημα, είχαν την αμέριστη βοήθεια της δασκάλας τους, Θεοδοσίας Χαϊλατζίδου.

Τα παιδιά της Α' και Β' τάξης, μέσα από τις ζωγραφιές τους αποτύπωσαν το παραμύθι το οποίο είδαν και άκουσαν.

Ακόμη, τα παιδιά του Δ1, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους Τζιτζιλή Φωτεινής, μίλησαν για τα δικαιώματα του παιδιού και παρουσίασαν σχετικό κολάζ.

Στο τέλος, στους μαθητές και στις μαθήτριες, που συμμετείχαν, δόθηκαν αναμνηστικά δωράκια.

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες που συνέβαλαν στην οργάνωση και παρουσίαση αυτής της εκδήλωσης,  τονώνοντας  την αγάπη για το διάβασμα και το παιδικό βιβλίο.