Επίσκεψη στο κτήμα Συρμακέζη

Τον ελαιώνα και το μουσείο Θεσσαλικής ζωής της οικογένειας Συρμακέζη στην Ελάτεια της Λάρισας επισκέφθηκαν την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης του σχολείου μας. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον και να ενημερωθούν για το μάζεμα της ελιάς και ότι αφορά τη θεματολογία της. Αρχικά επισκέφθηκαν τον τοπικό βιολογικό ελαιώνα όπου ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους για τις διαδικασίες συγκομιδής και επεξεργασίας της ελιάς. Μάζεψαν ελιές με τα χτένια αφού πρώτα έστρωσαν τα πανιά. Στη συνέχεια στην αυλή του μουσείου έφαγαν φρέσκο ζυμωτό χειροποίητο ψωμί βουτηγμένο σε ελαιόλαδο και ελιές. Οι δασκάλες , οι μαθητές και οι μαθήτριες επέστρεψαν ενθουσιασμένοι από την τόσο μοναδική και γευστική εμπειρία! Ευχαριστούμε πολύ για τη φιλοξενία!