Επίσκεψη στο Χριστουγεννιάτικο χωριό

Τη Δευτέρα, 18 Δεκεμβρίου στις 10:00π.μ., οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Χριστουγεννιάτικο Χωριό,  το χωριό του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης, στον Καπνικό Σταθμό. Όλα τα παιδιά πρόσφεραν  τρόφιμα, παιχνίδια και βιβλία, τα οποία οι εθελοντές θα προσφέρουν στους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας. Τα παιδιά, κατά τη διάρκεια της δίωρης παραμονής τους, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την αφήγηση ενός παραμυθιού, σε κλειστό χώρο, καθώς και να συμμετέχουν σε ομαδικά παιχνίδια, παιδαγωγικού χαρακτήρα, στην όμορφα στολισμένη αυλή του. Ακόμα, τους προσφέρθηκαν, δωρεάν, γλυκίσματα, χυμοί φρούτων, ξηροί καρποί και φρέσκο, ζεστό ψωμί, από τον ξυλόφουρνο του Καπνικού Σταθμού.

Ήταν μια μοναδική εμπειρία, τόσο για τους μικρούς μας μαθητές και μαθήτριες, όσο και για τις εκπαιδευτικούς, οι οποίοι συνόδεψαν τα παιδιά.

Φυσικά δε θα μπορούσαν να λείψουν από τις φωτογραφίες και οι δασκάλες μας !!!