Πρώτες βοήθειες στην Στ τάξη (Α' μέρος)

Την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 10:00 π.μ. επισκέφτηκε το Σχολείο μας η νοσηλεύτρια του περιφερειακού τμήματος Κατερίνης του Ε.Ε.Σ. κα Χρυσούλα Ράπτη, μετά από πρόσκληση των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των τμημάτων, κυρίας Αλεξοπούλου Ελένης (Στ 1) και κυρίας Σαρρή Μαρίας (Στ 2), η οποία επιμόρφωσε τους μαθητές και τις  μαθήτριες της έκτης τάξης  στις Πρώτες Βοήθειες. Η κυρία Ράπτη αναφέρθηκε στους κινδύνους που μπορεί να αντιμετωπίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες   στο σχολικό  περιβάλλον, καθώς και στους τρόπους σωστής διαχείρισής τους.  Η επιμόρφωση ήταν δομημένη με τέτοιο τρόπο, ώστε, εκτός από την εισήγηση, οι μαθητές και οι μαθήτριες να πάρουν μέρος σε πρακτικό – βιωματικό εργαστήριο. Έτσι, τα παιδιά κατανόησαν τη σπουδαιότητα της άμεσης βοήθειας σε στιγμές ανάγκης.

Ευχαριστούμε θερμά και συγχαίρουμε την κυρία Χρυσούλα Ράπτη  για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας, καθώς και για την άρτια και άψογη παρουσίαση του προγράμματος.